Հոկտեմբերի 13-ին ԵԽԽՎ լիագումար նիստում «Իրավիճակը Թուրքիայում պետական հեղաշրջման փորձի լույսի ներքո» թեմայի քննարկման շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ, հայկական պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը ԵԽԽՎ քարտուղարությանն է հանձնել իր զեկույցը, որում սուր քննադատության է ենթարկել հեղաշրջումից հետո Թուրքիայում ծավալված հակաժողովրդավարական գործընթացները՝ միաժամանակ հակադարձելով Թուրքիայի արտգործնախարար Չավուշօղլուի՝ ԵԽԽՎ ամբիոնից հնչեցրած երեկվա հայտարարություններին:
Հերմինե Նաղդալյանի զեկույցի տեքստը ներկայացնում ենք ստորեւ՝
«Տիկնայք եւ պարոնայք,
այսօրվա քննարկումը լավագույն վկայությունն է, որ իրավիճակը Թուրքիայում շարունակում է մնալ միջազգային հանրության ուշադրության «թեժ կետերից» մեկը: Մենք բոլորս գիտակցում ենք, որ երկրի անկայուն իրավիճակը կարող է պայթյունավտանգ լինել ոչ միայն տարածաշրջանի համար, այլ առավել լայն իմաստով:
Ես ներկայացնում եմ Հայաստանը` երկիր, որն ուղղակիորեն սահմանակից է Թուրքիային, երկիր, որն անմիջապես կրում է բացասական հետեւանքները :
Պետական հեղաշրջման փորձից հետո որն է ներկայիս իրավիճակը:
Նախագահ Էրդողանի արձագանքի ծավալն ու խորությունը կործանարար է` որեւէ հույս չթողնելով երկրում ցանկացած ժողովրդավարական գործընթացի համար: Թուրքական իշխանությունները հեղաշրջման փորձը սկսել են կիրառել՝ որպես երկրում բողոքի ակցիաները ճնշելու արդարացում: Քանի որ այն ճնշվել էր, հազարավոր զինծառայողներ, դատավորներ, ուսուցիչներ եւ քաղաքացիական ծառայողներ հանկարծակի ձերբակալվեցին կամ աշխատանքից ազատվեցին: Վերջերս երկարաձգված արտակարգ դրությունը նշանակում է մարդու հիմնարար իրավունքների կասեցում, միաժամանակ, քննարկվում է մահապատժի կրկին կիրառումը:
Իշխանությունները փակել են մի քանի քրդական հեռուստաալիքներ եւ ռադիոկայաններ, այդ թվում` մանկական մեկ ալիք: Կարող եք պատկերացնել` Թուրքիան սպառնալիքի աղբյուր է դիտարկում մուլտֆիլմային մեկ ալիքը:
Եզրակացությունն անխուսափելի է, հարգելի գործընկերնե՛ր, Թուրքիան ավելի ավտորիտար է դառնում, ավելի անկանխատեսելի, որը բերում է հասարակության պառակտվածությանը:
Բոլորովին վերջերս քննարկում էինք Թուրքիայում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեությանն առնչվող հարցը: Ինչպես հիշում եք, քննարկումների ընթացքում տարբեր տեսակետներ հնչեցին. մենք խիստ մտահոգված էինք երկրում տեղի ունեցող սխալ զարգացումներով եւ պաշտպանում էինք մոնիթորինգի գործընթացը վերականգնելու գաղափարը: Այսօր այդ հարցն առավել քան հրատապ է` պայմանավորված կտրուկ շրջադարձով, որը Թուրքիան կատարեց իր ժողովրդավարացման ճանապարհին:
Թուրքական իշխանությունները, բոլորովին անտեսելով օրենքի գերակայությունը, իրավիճակը օգտագործում են` պայքարելու երկրում իրենց քաղաքական հակառակորդների եւ ազգային փոքրամասնությունների դեմ:
Այնպես որ, նախարար Չավուշօղլուն ավելի լավ կլիներ կենտրոնանար այդ լուրջ խնդիրների վրա, այլ ոչ թե Վեհաժողովի հետ կիսվեր իր անձնական պատմություններով:
Մեկ այլ հղում նախարարի երեկվա ապակողմնորոշող ակնարկներին: Լեռնային Ղարաբաղի բանակցային գործընթացի նրա տեսլականը 5 շրջանների ենթադրյալ դուրս բերման շուրջ, իրականության երեւակայական ընկալում է: Մինչդեռ ռեալ իրականության մեջ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորումն ուղղված է Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի որոշմանը՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող կամարտահայտության միջոցով:
Թյուրիմացության մեջ գցելու եւս մեկ փորձ՝ նախարարը անդրադարձավ հայ-թուրքական հարաբերություններին: Եթե Թուրքիան իսկապես մտադրված է կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ, այդ դեպքում վավերացված եւ ի կատար ածված կլինեին ցյուրիխյան արձանագրությունները, որոնք ստորագրվել են 2009 թվականին, բացված կլիներ Եվրոպայի միակ փակ սահմանը:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը 2023 թվականին պետական բյուջեից հատկացվել է 25.3 մլրդ դրամ, որի փաստացի կատարողականը կազմել է 22 մլրդ դրամ կամ 87 տոկոս: Այս մասին ասել է կառույցի ղեկավար Մխիթար Հայրապետյանը:  ԱԺ տնտեսական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի ...

13 октября в рамках обсуждения на пленарном заседании ПАСЕ темы “Положение в Турции в свете попытки государственного переворота” вице-спикер НС РА и ПАСЕ, глава армянской делегации в ПАСЕ Э.Нагдалян передала в Секретариат ПАСЕ доклад, в котором подвергла строгой критике развернувшиеся в Турции после попытки госпереворота антидемократические процессы, одновременно среагировав на вчерашние заявления министра иностранных дел Турции Чавушоглу с трибуны ПАСЕ.
Э.Нагдалян,   в частности, сказала:
“Дамы и господа,
сегодняшнее обсуждение – лучшее свидетельство того, что ситуация в Турции продолжает оставаться одной из “горячих точек” внимания мирового сообщества. Все мы осознаем, что нестабильная ситуация в стране может оказаться взрывоопасной не только для региона, но и в более широком смысле.
Я представляю Армению – страну, пограничную с Турцией, страну, непосредственно испытывающую негативные последствия.
Каково сегодня положение после попытки госпереворота?
Масштаб и глубина реакции президента Эрдогана пагубны, не оставляя никакой надежды для любого демократического процесса в стране. Турецкие власти стали использовать попытку переворота в качестве оправдания подавления акций протеста в стране. Поскольку он был подавлен, тысячи военнослужащих, судей, учителей и гражданских служащих внезапно были арестованы или уволены с работы. Недавно продленное чрезвычайное положение означает приостановление основных прав человека, в то же время применение вновь смертной казни.
Власти закрыли несколько курдских телеканалов и радиостанций, в том числе один детский канал. Вы можете представить – источником угрозы Турции рассматривается мультфильмовский канал.
Вывод неизбежен, уважаемые коллеги: Турция становится более авторитарной, более непредсказуемой, что приводит к расколу общества.
Совсем недавно обсуждали вопросы, касающиеся деятельности демократических институтов в Турции. Как помните, в ходе обсуждений прозвучали различные точки зрения: мы были крайне озабочены ошибочными развитиями в стране и защищали идею восстановления процесса мониторинга. Сегодня этот вопрос, обусловленный резким поворотом Турции на демократическом пути,   более чем актуален.
Турецкие власти,   абсолютно игнорируя верховенство закона, используют ситуацию в стране для борьбы со своими политическими противниками и национальными меньшинствами.
Так что было бы лучше, если министр Чавушоглу сосредоточился   бы на этих серьезных проблемах, а не делился бы с Ассамблеей своими личными историями.
Еще одна ссылка на вчерашние дезинформирующие сообщения. Его видение Нагорно-Карабахского переговорного процесса вокруг предполагаемого вывода 5 районов, - мнимое восприятие реальности. Между тем в реальной действительности урегулирование Нагорно-Карабахской проблемы   направлено на определение окончательного статуса НКР – посредством имеющего обязательную силу волеизъявления народа Нагорного Карабаха.
Еще одна попытка ввести в заблуждение – министр обратился к армяно-турецким отношениям. Если Турция действительно намерена урегулировать отношения с Арменией, в этом случае были бы ратифицированы и задействованы подписанные в 2009 г. цюрихские протоколы, была бы открыта единственная в Европе закрытая граница”.